sobota 21. července 2012

Úprava fotografií pro scrapařky – 2. díl

aneb příprava fotografií atypických rozměrů

Minule jsme se naučili upravit poměr fotek tak, abychom z fotolabu dostali opravdu to, co očekáváme. Každá scrapařka však dříve nebo později narazí na situaci, kdy potřebuje fotografie atypických rozměrů, které nejsou v běžné nabídce fotolabů. Požadavek na výrobu takových fotografií můžete zadat přímo do fotolabu, ale připlatíte si a budete muset někomu nezainteresovanému vysvětlovat, co vlastně potřebujete. Ukážu vám, jak si můžete fotky upravit v domácích podmínkách a nechat si fotografie vyrobit za zcela běžnou cenu.

Šest fotek 5x5 cm

Nejprve si ukážeme, jak si připravit fotky pokud chceme šest fotek o rozměru 5x5 cm. Je zřejmé, že fotografie bude nutné ořezat a že vhodný formát výsledné fotografie bude 10x15 cm, na který se vejde právě 6 fotografií formátu 5x5 cm.
 1. Otevřeme si nový soubor v grafickém programu, v našem případě v Paint.NET, který jsme si ukazovali v minulém článku.
 2. Pro jednoduchost budeme pracovat s rozlišením 3000x2000 pixelů. Při otevírání nového souboru si tedy rovnou nastavíme tuto velikost:
 3. Poté si buď otevřeme nový soubor v Paint.NET (či jiném grafickém programu) a vložíme do něj první fotografii, kterou chceme upravovat, nebo si fotku otevřeme v XnView, který jsme si také představili minule.
 4. Fotografii ořízneme v poměru stran 1:1:
 5. Připravený výřez v poměru stran 1:1 si zmenšíme na velikost 1000x1000 pixelů:
 6. Připravený obrázek si zkopírujeme do grafického programu, v našem případě do Pait.NET, a umístíme do jednoho rohu:
 7. Stejným způsobem si připravíme i zbylých pět fotografií a upravené fotografie skládáme do jednoho souboru vedle sebe – nejlépe každou do samostatné vrstvy, aby bylo možné s fotografiemi ještě dodatečně manipulovat:
 8. Výslednou fotografii uložíme, nejlépe do formátu .jpg.
 9. Ve fotolabu necháme fotografii zhotovit v rozměru 10x15 cm a po rozřezání na jednotlivé fotky dostaneme šest fotografií rozměru 5x5 cm.

Dvě fotky 7,5x10 cm

Nyní si ukážeme, jak si připravit dvě fotografie o rozměru 7,5x10 cm, což je polovina velikosti fotky 10x15.

 1. Vybereme si dvě fotografie, které chceme zhotovit v tomto rozměru.
 2. Obě fotografie ořízneme již známým způsobem na poměr stran 2:3.
 3. Ve vlastnostech fotografie si zjistíme rozměry fotografií v pixelech:
 4. Větší z obou fotografií již známým způsobem zmenšíme na stejný rozměr, jako má fotografie menší.
 5. Opět si otevřeme nový soubor v Paint.NET. Výšku pracovního prostoru volíme stejnou, jako je delší strana fotky, šířku pak jako dvojnásobek kratší strany (fotky budou 2 vedle sebe). Například pro rozměr fotografií 1628x2442 pixelů zvolíme pracovní prostor o rozměru 3256x2442 px:
 6. Obě fotografie vložíme do připraveného obrázku vedle sebe. Pokud máme fotky na šířku, nezapomeneme je otočit o 90°:
 7. Tato výsledná fotografie má poměr stran 3:4. Ve fotolabu necháme fotografii zhotovit v rozměru 10x15 cm buď s bílými okraji nebo s ořezem na rozměr 3:4, naopak však nesmíme zvolit ořez na rozměr 2:3! Po rozpůlení výsledné fotky dostaneme dvě fotky rozměru cca 7x10 cm (poměr 2:3).
  Pokud budeme pracovat s původními fotografiemi v poměru 2:3, získáme na konci svého snažení složeninu ve formátu 3:4. Časem, převážně zkoušením, sami přijdete na to, v kterých situacích zvolit jaký poměr stran.

Stejným způsobem si můžete připravovat fotografie, které necháte zpracovat v jiném rozměru - 9x13, 11x17, 13x18 atd. Je vhodné si proto pro jednotlivé rozměry fotografií vypsat rozměry zmenšenin, které se do fotky vejdou - uvedu příklad pro formát 10x15:

Tip: Pokud zvládáte přípravu fotek výše uvedeným nebo podobným způsobem, zkuste kombinovat různé velikosti malých fotek, ze kterých si „poskládáte“ tu velkou:

A ještě jedno doporučení na závěr: Do názvu fotografie si ukládejte také rozměr, ve kterém si pak fotografii necháte udělat, aby se vám nestalo, že si připravíte fotku pro rozměr 10x15 a pak jí necháte zpracovat v rozměru 9x13. Výsledné fotky by tak logicky byly menší, než byl původní požadavek.

Díky za Váš čas

3 komentáře:

 1. Milko, děkuji za skvěle propracovaný článek na pokračování. Já sama s fotografiemi bojuji, takže se mi hodil a ještě jsem se něčemu přiučila!:-)).

  OdpovědětVymazat
 2. Super návod! Na tohle jsem negramot ;-), ale tys to vysvětlila skvěle. Díky.

  OdpovědětVymazat