středa 17. května 2017

BROUK a BABKA


Dnes se podíváme na jednu z našich nejslavnějších značek v naši historii, a to na“Brouk a Babka“. Přesněji Jaroslav Brouk a Josef Babka. 

     Společnost B + B byla založena v r. 1908 a to právě těmito dvěma muži, kamarády ještě ze školních lavic. Po ukončení obchodní školy si šel každý svou cestou, když se ale po nějaké době setkali, stali se z nich společníci a začali si plnit své sny. Nejdříve si založili malý obchůdek. Po dvou letech Josef Babka ale vážně onemocněl a musel z firmy odstoupit. Jaroslav Brouk si ponechal již zavedenou značku a  pokračoval dál. Podařilo se mu vybudovat obchodní domy, kde si zákazník ať žena, dítě nebo muž koupí, dá se říci na „jednom“ místě úplně vše. Samozřejmě i on využíval papírovou reklamu. Nahlédněte, co vše se dalo v jejich obchodech nakoupit.


Často bylo slyšet: Jdu do „broukárny“ a každý věděl, že dotyčný jde navštívit obchodní dům B + B.

      Obchodní domy se stavěly ve funkcionalistickém stylu a pro zákazníky byly zřízeny různé služby. Jako například hlídání dětí v dětském koutku, aby si mohly maminky v klidu nakoupit. Poté mohli zákazníci navštívit místní kavárnu, kde si mohli odpočinout a dobře se občerstvit.


Brouk a Babka nevydávali jen obchodní časopis, ale i každoroční kalendáříky do kapsy. V tomto nádherně zpracovaném kalendáříku byly vloženy také fotografie zboží z jejich obchodních domů.


V kalendáři nechyběly i jiné důležité informace jako např. kde se nachází vyslanectví a konsuláty v Praze, důležité úřady v Brně, i Bratislavě.
Firma B + B si potrpěla tak jako většina tehdejších velkých firem na profesionalitu. Za pultem jejich obchodů nabízeli zboží vyučení mladí lidé z jejich školy. Předkládám k nahlédnutí „List výučný“ chlapce, který složil závěrečnou zkoušku na obor prodavače textilního a moderního zboží v r. 1932. Podepsán samotným majitelem firmy.

Největším obchodním domem této firmy se stala slavná pražská
„ Bílá labuť“, slavnostně otevřená v r. 1939. Tehdy největší obchodní dům ve Střední Evropě. Vyznačoval se pěti velkovýtahy a eskalátorem.
Dům zdobila na střeše osm metrů vysoká neonová socha bílé labutě, která se otáčela. Tato chlouba "broukáren" funguje v nepřetržitém provozu dodnes:„broukárny! nezrušili ani komunisté, většinou ale změnili název obchodu. Například v Českých Budějovicích jej přejmenovali v r.1951 na Vltavan, později to byl Prior. To aby nepřipomínal slavnou dvojici B + B.
Po revoluci v r. 1990 se vrátil starý slavný název Brouk a Babka

V Liberci se “babkárna“ přejmenovala na Jiskru. Jako malá holka si pamatuji.  když jsem tam s maminkou chodila nakupovat. Stále tam stály ty krásné dřevěné pulty a přenádherné vitríny. Dnes je pohled na libereckou „broukárnu“ spíše ponurý. Během posledních let zde vyrostly nové velkoobchody a na „broukárnu“ se nějak zapomnělo. Žádný prodej zboží, můžete si sem jít ale zacvičit. Moc smutné….
Adina

4 komentáře:

 1. Opět další inspirativní nahlédnutí do minulosti, dozvěděla jsem se spoustu nového, někde v podvědomí to bylo, ale chyběly souvislosti. A nyní mám zase o něco víc jasno. Adinko děkuji za krásný a zajímavý článek!

  OdpovědětVymazat
 2. Opět super počtení! Díky moc :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Vám moc vždy za hezké komentáře, potěší to.Adina

   Vymazat
 3. Dobrý den, chci využít této příležitosti k vyjádření velmi velkého díky chrámu Dr. Ekpena za obnovení míru v mém manželství poté, co moje manželství prošlo rozvedeným. Chtěl bych vám o něm dnes vědět, protože pokud máte ve svém vztahu nějaký problém nebo chcete ochranu, je dokonalý muž, můžete se obrátit o pomoc. Kontaktujte ho na ekpentemple@gmail.com

  OdpovědětVymazat