neděle 17. června 2012

Úprava fotografií pro scrapařky – 1. díl

aneb změna poměru stran fotografie

Před časem mě KoMa alias Scrapglamour oslovila, zda bych občas nechtěla přispět na její blog. Po počátečním váhání jsem nakonec ráda souhlasila a začnu trochu netradičně a pro někoho možná až nescrapařsky – úpravou fotografií.

Při tvorbě scrapbookových stránek do alba jsou fotografie nezbytné. Jak se vyvarovat překvapení v podobě nevhodně ořezaných fotografií, které jsou výsledkem automatických úprav ve fotolabu? Nejlépe vlastní úpravou fotografií!

Začneme trochu složitě – základní terminologií. V oblasti počítačové grafiky se nejčastěji setkáváme s pojmem pixel, zkráceně px. Jde o jeden bod na monitoru, který má určitou barvu. Čím více pixelů daný obrázek má, tím je ostřejší. Jednotlivé pixely můžeme vidět, pokud zvětšíme nějakou část fotografie – v našem případě jsme si přiblížili kopec, který je na fotografii v dálce:

Pro naši potřebu je také nutné se seznámit s problematikou poměru stran fotografie. Fotografie zhotovená analogovým fotoaparátem na kinofilm totiž má poměr stran 2:3 – nejlépe je to vidět na rozměru fotografie 10x15 cm. Digitálním fotoaparátem naopak obvykle vytvoříte fotografii v poměru stran 3:4. Digitální fotografie byla původně určena zejména pro pořízení fotografií používaných elektronicky, takže byl zachován poměr stran stejný, jako má monitor, který pracuje s rozlišením monitoru - například 1200x1600 pixelů (poměr 3:4). Některé digitální fotoaparáty umožňují změnit nastavení poměru stran a je tedy jen na vašem uvážení, která možnost je pro vás výhodnější. Osobně preferuji fotografování v poměru 3:4 a v případě potřeby si na jiný poměr fotografie sama upravuji.

Pamatujte však, že pokud se rozhodnete dělat jakékoli úpravy fotografií, je zcela nevhodné je dělat na originálu fotky! Pokud si přepíšete upravenou fotografií fotku originální, už nikdy nebudete mít možnost se k té původní vrátit!

Ponecháváme poměr 3:4

Pokud pošlete neupravené fotografie ve formátu 3:4 do fotolabu, budete nuceni si zvolit jeden ze způsobů zpracování vašich fotek:

Změna poměru stran v Paint.NET

Změnit poměr stran fotografie je velice jednoduché a zvládne to každý grafický software. Mým oblíbeným je program Paint.NET, který je, na rozdíl od mnoha jiných, zdarma a má funkce srovnatelné i s profesionálním Adobe Photoshopem.

Nevýhodou úprav formátu v Paint.NET je, že si výsledný počet pixelů musíte spočítat – v mém případě je potřeba z šířky dopočítat výšku, a to takto: 3264 px děleno 3 (což je poměr delší strany) a poté krát 2 (což je poměr kratší strany). Z původní výšky 2448 px dostaneme novou výšku 2176 px. V okně „Canvas Size“ zadáme novou hodnotu, zvolíme, z jaké strany se má fotografie oříznout, a potvrdíme.

Změna poměru stran v XnView

V případě Paint.NET však není možné si přesně vybrat, co má být oříznuto a co zůstane. Pokud chcete z každé strany oříznout jinak velkou část, je nutné to udělat ručně. Dobře vám poslouží například program XnView. V něm je možné si udělat z fotografie výřez pouhým tažením myši. Kliknutím pravým tlačítkem a volbou „Set Selection ratio“ můžeme nastavit poměr stran:

Rámeček výběru se pak dá tažením za čtverečky v jeho krajích zvětšovat či zmenšovat a poměr stran zůstane stále stejný. Zvětšíme-li výběr od levého kraje až k pravému, zbyde nám pruh, který představuje ořez – tedy vše, co je mimo rámeček, se ořízne. Rámeček se dá přesunout, takže ho můžeme umístit přesně podle svých potřeb – dole oříznout třeba jen menší část, nahoře pak více:

Totožným způsobem si můžete udělat fotografii s poměrem stran 1:1 (tedy čtverec) nebo naopak fotografii širokoúhlou:

Díky za Váš čas

Žádné komentáře:

Okomentovat